2024. március 28., csütörtök English version
Archívum  --  2010  --  7. szám - 2010. május 10.  --  Egyetemi Élet
Az egye­tem­ala­pí­tóra em­lé­kez­nek
Címkék: Egyetemi Élet
Az egye­tem­ala­pí­tó Bá­tho­ry Ist­ván­ra em­lé­ke­zik a Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem és a Sze­ge­di Aka­dé­mi­ai Bi­zott­ság má­jus 18-án. Az er­dé­lyi fe­je­de­lem 429 év­vel ez­előtt, 1581. má­jus 12-én bo­csá­tot­ta ki a ko­lozs­vá­ri egye­te­met meg­ala­pí­tó ok­le­ve­lét, ide ve­ze­ti vis­­sza gyö­ke­re­it a sze­ge­di uni­versi­tas is. Az em­lék­ün­nep­ség má­jus 18-án (ked­den) 15 óra­kor kez­dő­dik az MTA SZAB szék­há­zá­ban (So­mo­gyi B. u. 7.). Itt Var­ga Jú­lia, az EL­TE Le­vél­tár igaz­ga­tó­he­lyet­te­se, a már el­ké­szült, vár­ha­tó­an az idei esz­ten­dő­ben meg­je­le­nő sze­ge­di egye­tem­tör­té­ne­ti mo­no­grá­fia kéz­ira­tá­nak egyik szer­ző­je tart elő­adást az egye­tem­tör­té­ne­ti ku­ta­tá­sok­ról, a ko­lozs­vá­ri egye­tem ko­rai tör­té­ne­té­ről. A prog­ram ezt kö­ve­tő­en a Dóm té­ri pan­te­on­ban foly­ta­tó­dik, ahol Bá­tho­ry Ist­ván és a gyu­la­fe­hér­vá­ri re­for­má­tus aka­dé­mi­át az 1620-as évek­ben meg­te­rem­tő Beth­len Gá­bor er­dé­lyi fe­je­de­lem szob­rát ko­szo­rúz­zák meg a részt­ve­vők. A szer­ve­zők min­den ér­dek­lő­dőt sze­re­tet­tel vár­nak!