2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2005  --  14. szám - 2005 szeptember 26.  --  Egyetemi élet
A matematika tanulásáért, tanításáért
Immáron harmadik tanévben kezdi munkálatait egy kis szegedi alapítvány, ami a reál tudományágak, azon belül is legfőképpen a matematika tanítása, tanulása érdekében működik. A Bonifert Domonkos Alapítvány tavaly pontosan 850 ezer forintot, az adományok teljes egészét használta fel a célnak megfelelően. Bonifert Domonkos, az alapítvány névadója neves matematikatanár volt a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán; három éve hunyt el. Dunapatajon született és tanított, miközben 1968-ban matematika szakos középiskolai tanári oklevelet szerzett Debrecenben. Szegeden 1970-ben szerzett tanársegédi kinevezést. A nyolcvanas években doktori címet és PhD- fokozatot szerzett matematikából Debrecenben. Tanáregyénisége egyedi és példamutató volt. Számos bizottságnak volt tagja a főiskolán, a Bolyai Társulatban. Publikációival gazdagította a matematikatanulás híveit, melyek közül néhány példa: Matematika a tanárok intenzív továbbképzéséhez, Szemléletformálás és problémamegoldás, Néhány tipikus problémaszituáció matematikából. Részt vett feladatgyűjtemények, fogalomtárak, tantervek létrehozásában is. 1985-ben Kiváló Munkáért kitüntetést szerzett, melyet hat évvel később Pro Iuventure kitüntetés, 1997-ben pedig Pro Iuventure Emlékplakett követett.
Az alapítvány székhelye a JGYTFK matematika tanszéke, és a kuratóriuma is innen kerül ki – mondta Szalay István, tanszékvezető főiskolai tanár, az alapítvány kuratóriumi elnöke. Alapítója Bonifert Domonkos családja. Az alapítvány három éve létesült, nem sokkal a névadó halála után. A BDA egyik legkiemelkedőbb tevékenysége a névadóról keresztelt matematikaverseny. 2005-ben 605 tanuló vett részt a régióból, akik 48 iskolát képviseltek. A nagy volumenű emlékversenyen 55 tanuló részesült díjazásban, valamint 13 felkészítő tanár kapott elismerést. Az oklevelekre, könyv- és egyéb ajándékokra, az ünnepség lebonyolítására jelentős összeget fordított az alapítvány. A tavalyi tanév, egyéb jelentős tevékenységei közé tartoztak az alábbiak: matematika szakmódszertanból a legjobb szakdolgozatot készítő matematika szakos hallgatókat könyvjutalomban részesítették, illetve az Országos Tudományos Diákköri Konferencia matematika szekciójába bejutott hallgatók útiköltségét fedezték. A Bor Pálról, az alapítvány névadójának nagyra becsült tanáráról készült emlékfüzet létrehozásában szintén fontos szerepet vállalt a BDA, illetve a Matematika- Fizika- Informatika 29. Országos Konferenciájának szervező munkájában is oroszlánrésze volt. Külföldi szakfolyóiratban megjelenő matematikai cikkek költségeit szintén támogatták, emellett csángóföldi magyar iskolának és szabadkai matematikaverseny győzteseinek küldtek könyvadományt. Kisiskolások számára létesült Domaszéken matematikai tehetséggondozó tábor, melyet másokkal egyetemben (pl. Bolyai Társulat) szintén nagy összeggel támogatott. Szalay István elmondta, hogy az alapítvány teljes mértékben non-profit, illetve, hogy a támogatók többsége Bonifert Domonkos egykori tanítványai közül kerül ki. Az alapítvány kuratóriumi elnöke bízik abban, hogy a tavalyi 850 ezer forintos keretet idén bőven felülmúlják, és az anyagi keret bővülése mellett a szervezet tevékenységi köre is intenzíven növekszik.
Németh Attila Gergő