2024. április 19., péntek English version

Archívum  --  2005  --  14. szám - 2005 szeptember 26.
14. szám - 2005 szeptember 26.
Hangsúly
2008. augusztus 28.
Kollégiumban lakni élvezet, de meg kell szenvedni érte. Meg kell tanulni a tusolók penésztől térképes falainak szépségét, az összezártság előnyeit, a kelleténél egy mérettel mindig kisebb hűtő belméretének megnövelését. Egy elsősnek ez nehéz, de kiválasztani a számára legmegfelelőbb kollégiumot ismeretlenül – még nehezebb.
Egyetemi élet
2008. augusztus 27.
A késő őszi gólyabál előtt hagyományteremtő szándékkal Gólyafesztet szervezett a RádióE csapata szeptember utolsó hétvégéjén. A kétnapos buli nemcsak a friss egyetemistáknak kínált kikapcsolódást, de az amatőr tehetségek is fellépési lehetőséghez jutottak.
2008. augusztus 27.
Szeptember 19-én tartották a hagyományos, tanév eleji díszdiploma-átadó ünnepséget az SZTE Állam- és Jogtudományi Karán. Arany, vas, illetve rubin díszdiplomát vehettek át azok, akik ötven, hatvanöt, illetőleg hetven éve végeztek egyetemünkön.
Monitor
2008. augusztus 28.
A középkor óta az orvostanhallgatók és a sebészjelöltek a műtéteken a tapasztalt oktatókat és a beteget körbeállva figyelték meg a szakma fogásait, majd egymáson és állatokon, később betegeken gyakorolhatták be az alapmozdulatokat. A harmadéves szegedi orvostanhallgatók az idei évtől kezdve sokkal többet gyakorolhatnak mint elődeik, mert uniós támogatással egy virtuális műtőt hoztak létre az SZTE ÁOK Sebészeti Műtéttani Intézetében.
Katedra
2008. augusztus 28.
Az indiaiak négy szakaszra bontják az életet. Én lassan a harmadikba lépek. Ez az a korszak, amikor az embernek már nem a maga fejlődésére, a családja, a gyermekei boldogulására kell gondolnia, hanem egy tágabb közösségére – tartja a hatvanéves Wojtilla Gyula. A neves indológussal folytatott, éjszakába nyúló beszélgetésünk rövid lenyomatát találja alább a kedves olvasó.
Felsőfok
A magyar felsőoktatásnak jelenleg körülbelül harmincötmilliárdos tőkeinjekcióra lenne szüksége, hogy talpon tudjon maradni, nem megszorításokra - nyilatkozta lapunknak Klinghammer István, a Magyar Rektori Konferencia elnöke.
Tükör
2008. augusztus 28.
Vannak emberek, akik végtelenül sok különböző, szinte önálló életet élő alakot képesek ölteni. Akárhányat mondasz, eszedbe jut egy következő. A Szegedi Egyetem terjesztője és irodalmi oldalának szerkesztője ilyesvalaki. Író és költő. Ő nem tartja magát annak. Mégis egyfajta – jó értelemben vett – regionális irodalmi intézmény. Kultúraimádó, sportrajongó, csavargó, ésatöbbi. Petró János.
2008. augusztus 28.
Májusban, öt fordulóval az NB I/B-s bajnokság befejezése előtt edzőt váltott a kiesés ellen küzdő FC Szeged futballcsapata. Az azóta már máshol garázdálkodó klubtulajdonos, Dusan Djurics hazacsábította az Egyesült Államokban labdarúgást oktató Vágó Attilát, vállalja el a tűzoltó szerepét. A csapat ötből ötöt nyert, és bennmaradt. Majd kiderült, mégsem. A tulajdonos egyetlen számlát sem rendezett: úgy tűnt, megszűnik a szegedi foci. Aztán a megyei szövetség jóvoltából az új formáció indulási jogot kapott a megye egyben, Tisza Volán SC néven. Kispadon a régi mesterrel, Vágó Attilával.
Fókusz
„Szeged gazdasága súlyos válságban van. Az ipar szinte teljesen kivonult a városból. Az egyetem és ezen belül az orvoskar által képviselt szellemi és gyógyító kapacitás olyan tartalék, amelyet ebben a helyzetben fel lehetne és fel is kell futtatni” – nyilatkozta a Szegedi Egyetemnek az Általános Orvostudományi Kar dékánja.
Kultúra
2008. augusztus 28.
„Semmilyen művészetben nem lehet egy egzakt üzenetet találni, pontosan ez az érdekes benne. A vizualitás, a költészet furcsa zeneisége, a ritmus, a szavak összeválogatottsága azzal a többlettel, amit az ember érez, művészetté lesz. Ezek a metakommunikációs motívumok hatnak, ha az ember hagyja, és elfogadja az összefüggéseket” – mondta Nánay Szilamér lapunknak.
2008. augusztus 28.
„Azért vagyunk, hogy a hallgatókat segítsük – ha olyanra kérnek bennünket, ami a kultúrához közel áll, és a hallgatókért van, annak állunk elébe” – mondta Csaba Levente, a JATE Klub új vezetője.
Kapcsolatok
2008. augusztus 28.
A szegedi Ságvári Endre Gyakorló Gimnázium tavaly, a jubileumi ötvenedik tanévvel emlékezett 1955-ös megalapítására. Félszáz éve az országos elitben: az egyetem gyakorló gimnáziumának diákjai sikert sikerre halmoznak az országos és regionális tanulmányi versenyeken, s a felvételi arányok is kiemelkedően magasak a Ságváriban. De persze az iskola nem csupán a szikár tényekkel írható le, legalább ugyanilyen fontos a falak között rejtőző ságváris életérzés is.
Irodalom
Romantika
2008. augusztus 28.
A megsebzett pihi és a parázs