A bevezető sorok után ugranék egy fejest az előzményekbe, valamint a bálon történtekbe. A gólyabált megelőző napokban a TIK büféjében az aktuális gumicsont az volt, hogy miért nem a könyvtár aulájában, kisebb előadótereiben lesz a rendezvény, hiszen a tavalyi bevált, egész egyszerűen „sírnivalóan jó” volt. Ez ügyben a legilletékesebb, Csaba Levente főszervező, a JATE Klub vezetője ad tájékoztatást: „Látni kell, hogy gyakorlatilag minden karnak van gólyabálja, így már nem olyan nagy az érdeklődés, mint a kezdeteknél. Úgy gondoltuk, hogy az ideiglenes klubhelyiség alkalmas otthona tud lenni az SZTE Gólyabálnak. A visszajelzések abszolút pozitívak, minden jegy elkelt, tehát bátran mondhatom, sikeres, működőképes rendezvény áll mögöttünk.”
 |
Az esemény rangját – többek között – az alkalomhoz illő öltözet is adta. Fotó: Segesvári Csaba
|
A báli kapuk este nyolckor nyitottak. A rövid ruhatárazás és az első ital kikérése után következett
Ament Balázs EHÖK-alelnök köszöntő beszéde, melyben a gólyatábor és a gólyabál között vont párhuzamot, illetve gólyabál fontosságát, egyediségét, emelkedettségét hangsúlyozta. A felszólalás után jöttek a nyitótáncok, mellyel párhuzamosan állófogadás zajlott a klub különtermében, ahol a szervezők vendégül látták az egyetemi vezetőket, hallgatói önkormányzati tagokat és a meghívottakat. Később ez a terem pókercsaták színhelyévé vált.
Tízet kongathatott a harang, amikor az egyetemisták között oly' kedvelt
Lovasi András torkából elkezdett „zengeni a zének”, Kiscsillag-koncert volt a javából. Majd a 2009-es Sziget Fesztivál arca,
Janklovics Péter a Tour de Lúzer elnevezésű roadshow keretében mutatott be vesztes figurákat, vesztes élethelyzeteket pedagógiai célzattal, humorral erősen átitatva.
Ezek után
Kovács Gertrúd elsőéves jogászhallgató kapta kézhez a mikrofont, és vezényelte le az elengedhetetlen gólyaesküt, amit nemcsak az elsősformának látszók tettek le, hanem az alkohollal fontos és gazdag relációban állók is. Ez nem is volt baj, így volt szép. Ekkor már éjfél lehetett.
A gólyabálok másik megkerülhetetlen eleme a tombola, melynek ad némi pikantériát, hogy péntek 13-án húzták. A fődíj egy kétszemélyes prágai utazás volt a Studentparty jóvoltából.
Tízéves hagyomány a szegedi gólyabálon a négyórási zárás, azaz a nyereményjáték után fennmaradt időben a zsombói fiúk, a Zsomboy's húzta a báli zenét.
Jegyeket a TIK ajándékboltjában lehetett beszerezni; gólyáknak 1800, nem gólyáknak 2000, míg a helyszínen 2500 forintért. Ezeket a tényeket csak a történeti hűség és amiatt közlöm, mert kimutatásom szerint hazánkban a szegedi hallgatók jártak ez ügyben is a legjobban. (A vodka-red bull és bacardi-kóla kedvezményt csak zárójelesen megemlítve.)
Az esemény rangját – többek között – az alkalomhoz illő öltözet is adta, amit belépéskor szigorúan szemügyre vettek a biztonsági erők. A sorban előttem egy bölcsész kinézetű diák farmerben kívánt bálozni, ám udvariasan megkérték a taxiba pattanásra és az átöltözésre. Mindenki megnyugtatására: harcát megvívta, összefutottunk a mellékhelyiségben, öltönyben volt, és még a nyakkendőjét is megkötötte rendesen.
Dlusztus T. Imre