Varga Etelka ikonfestményeiből, illetve Sonkodi István professzor (SZTE Fogorvostudományi Kar Szájsebészeti Tanszék) rajzaiból nyílt kiállítás november 11-én, szerdán a Tisza Lajos körúti Regionális Összművészeti Központban.
 |
Sonkodi István professzor munkáit a Reök-palotában csodálhatták meg az érdeklődők. Fotó: S. Cs.
|
Villámkiállításnak is nevezhetjük a tárlatot, hiszen csak egy napig volt látható az érdeklődők számára a vegyes gyűjtemény, melyet
Nagy Katalin professzor asszony, a Fogorvostudományi Kar dékánja szervezett. Varga Etelka színes ikonfestményei a vallásos, görögkeleti, avagy ortodox kereszténység hagyományainak megfelelően többnyire Jézus-, szent- és Mária-ábrázolások. A képek élénk színekkel, az ikonfestés szabályai szerint készültek, de itt-ott a szigorú ikonfestési regulákon felülemelkedve modernebb látásmódot tükröznek, miközben megtartják a műfaj által megkövetelt értékeket.
Sonkodi István, az orvostudomány kandidátusa, szegedi egyetemi tanár ez alkalommal is precíz vonalvezetésű munkákat, igazán vidám hangulatot sugárzó portrékat és karikatúrákat állított ki. Alkotásai hosszú évek művészeti tapasztalatáról, komoly szakmai felkészültségről árulkodtak, így talán nem is tűnik olyan meglepőnek, hogy az orvostudományi munkássága mellett nagyon régóta komolyan foglalkozik festészettel és a rajzolás különféle technikákat igénylő ágaival.
Ezek után még kevésbé idegen a gondolati párhuzam a kifejezetten manuálisnak szakmának számító fogászat és a szintén kifinomult kézügyességet igénylő képzőművészet között, hiszen az első karikatúrának számító, az emberi arc karakterisztikus vonásait kiemelő rajzokat már
Leonardo da Vinci munkái között megtalálhatjuk. A műfaj korántsem egy komolytalan huszadik századi találmány, hanem egy igazi szórakoztató alkotói stílus, ami talán még a rajz szereplőjének arcára is mosolyt csal. A kiállítás teljes mértékben bizonyította a látogatók számára, hogy a két egymástól függetlenül kialakult művészeti kifejezésmód, műalkotás-kategória is megfér egymás mellett egy helyen és időben.
Lapunkban már többször olvashattak arról, amit ez a mostani tárlat is bizonyított: a tudomány, a gyógyítás és a művészetek remekül megférnek egymás mellett, kiegészítik egymást. Számos professzorunk vallott már arról, hogy a komolyzene vagy a képzőművészet tölti fel, kapcsolja ki. Sokan maguk is elmerülnek ezek rejtelmeiben, elég, ha csak az időről időre megrendezett Zenélő Orvosok Találkozójára utalunk. Ebbe a szép sorba illeszkedett ez a legutóbbi kiállítás is.
Bakó Margit Szibilla