A részben úti beszámoló, másrészt a thai kultúra és orvoslási módszerek bemutatását célzó előadás már azért is kiemelkedően érdekes volt, mert úton-útfélen találkozni lehetett – még az élménybeszámolót hallgatva is – a nyugati civilizáció felneveltjeként gondolkodásmódunk keletitől eltérő sajátosságaival.
 |
A thai masszázsnál az izmok ellazítása áll a középpontban. Fotó: Segesvári Csaba
|
Thaiföld történelmét a 13. századig vezetik vissza, az akkor Sziámnak nevezett állam 14. században kialakult területe nagyjából megegyezik a maival. A 18. században a burmai hadsereg rövid időre átvette a hatalmat, de ez az egyetlen délkelet-ázsiai ország, amely soha nem vált nyugati gyarmattá. A Thaiföldi Királyságban – mely 1949 óta viseli mai nevét – alkotmányos monarchia van, melyben a király szerepe a nemzeti identitás és egység megtestesítése és a thai buddhizmus védelmezése.
A király tisztelete – ahogy Márton Ibolya is elmondta – olykor megdöbbentő méreteket ölt. Bármerre is kérdezősködjön az ember, csak annyit hall: „A király jó.” A feltétlen tisztelet ellenkezőjét nem lehet tetten érni, meglepő, de őszintének tűnnek – az uralkodó kritizálása vagy kigúnyolása szigorúan büntetendő bűncselekménynek számít.
Az ország 95 százaléka buddhista, csodálatos sztúpák (buddhista vallási építmények) és gazdagon díszített szentélyek találhatóak szerte az országban. Ennek megfelelően felismerhetően elkülönülnek a kínai, indiai és thai szobrok és festmények, mindhárom nép másként ábrázolja Buddhát és a bódhiszattvákat. Ahogy Márton Ibolya elmondta, a vallásosság rendkívül erőteljes az országban. Nem ritka, hogy a fiatalok randevú gyanánt szentélyekbe látogatnak, ahova felajánlásokat visznek a szerzeteseknek, ők pedig áldást kapnak.
A thai étkezés is eltérő a mienkhez képest. Kenyér csak a nyugati turisták számára készül, ők maguk rizzsel helyettesítik. Konyhájuk jellemzően fűszeres, egyik leggyakoribb növényük a koriander, melynek jellegzetes íze szinte minden ételben megtalálható. Rendkívül sok halat esznek.
A hagyományos thai masszázs alapja az indiai jóga- és ayurveda-tanításokban rejlik, a tradicionális kínai orvoslás hatására alakult ki, már a Kr. e. 3. században alkalmazták. A gyógymód a teljességre törekszik, nemcsak fizikálisan gyógyít, hanem lelki hatása is erőteljes. A thai masszázs a testben található energiapályákon (meridiánokon) található akupresszúrás pontok révén az életenergiát hozzák működésbe. Így tehát elsősorban nem az izmok ellazítása áll a középpontban, hanem az egészség megőrzése, az energiaáramlás harmonikus egyensúlyának létrehozása és fenntartása.
A thai masszázsok ruhában történnek, a rendkívül prűd thaiok még az aromaolajos típust is lehetőleg minél szemérmesebben próbálják művelni. A nyugati országokban ehhez kapcsolódó mendemondák a csinos thai lányok egyéb szolgáltatásairól csak annyiban igazak, amennyiben a pénzzel rendelkező nyugatiak valóban mindent meg tudnak vásárolni a szegénységben élő országban. Jellemzően azonban igen nagy hagyománnyal rendelkező gyógyítási módról van szó. Márton Ibolya thai mestereknél tökéletesítette tudását.
A láb-, thai jóga- és thai aromaolajos masszázsszolgáltatások a Forma 1 Fitnesz és Táncstúdióban, illetve az alsóvárosi szalonban vehetők igénybe. Márton Ibolya ezenfelül oktatással is foglalkozik, a fenti masszázsok mindegyikéből folyamatosan indulnak tanfolyamok is.
Szekeres Nikoletta