Archívum
2010
9. szám - 2010. szeptember 27.
Egyetemi élet

Új szenátust választunk
Október 15-én lejár az SZTE jelenlegi szenátusának mandátuma. Az egyetem legfőbb döntéshozó szervében 49-en foglalnak helyet, a törvény úgy rendelkezik, hogy tisztsége alapján – hivatalból – csak az egyetem rektora tagja, a többieket választani kell, illetve a szakszervezetek delegálhatnak meghatározott számú képviselőt.
Az első fordulóra (a jelölésre) október 4-5-6-án, a második fordulóra (a választás) október 11-12-13-án kerül sor.
A választási szabályzat szerint „a Szegedi Tudományegyetem minden alkalmazottja és hallgatója, aki nem áll fegyelmi vagy közügyektől eltiltó büntetés hatálya alatt, választó és egyben választható. Az oktatók és kutatók az oktatói, a hallgatók a hallgatói, a nem oktató dolgozók a dolgozói képviselőt választási egységekben választják meg.”
A szenátusba – többek között – karonként delegált két oktató vagy kutató és egy hallgató kerülhet be. Az SZTE-n nem oktatói és nem kutatói munkakörben foglalkoztatottak (a dolgozók) egyetemi szinten egy választási egységnek számítanak, és három szenátort választhatnak. A választási egységen belül két körzetet alakítottak ki, a három szenátorból a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központhoz (1. körzet) tartozó dolgozók egyet, az egyetem többi karának és a karokhoz nem tartozó minden más egységének (2. körzet) dolgozói kettőt választanak meg.
Az első fordulóban, a jelölésnél a szavazó a jelölőlapra annyi személy nevét írja fel, amennyi az adott körzetben megválasztható. A második fordulóban a megválasztható szenátorok számánál négyszer több jelölt indul, tehát az 1. körzetben dolgozók szavazólapjain a kapott jelölések számának sorrendjében az első négy, a 2. körzetben dolgozók szavazólapjain az első nyolc név fog szerepelni. E jelöltekből a második forduló eredményeképpen az 1. körzetből a legtöbb voksot kapott egy, a 2. körzetből a szavazatok sorrendjében az első két jelölt lesz a szenátus rendes tagja. Mindkét forduló lebonyolítása az oktatói-kutatói választással – melynek választási egységei a karok, és felelősei a dékánok – párhuzamosan kerül sor. A dolgozói választás természetesen külön szavazólapon, külön szavazóurnába történik. A választást követő 15 napon belül össze kell hívni a szenátus alakuló ülését, ennek időpontja október 25. További részletek az egyetem honlapján.