2024. április 26., péntek English version
Archívum  --  2008  --  8. szám - 2008. május 5.  --  Egyetemi élet
Értékek és vallás címmel rendezett nemzetközi konferenciát az SZTE BTK Vallástudományi Tanszéke április 24-25-én a TIK-ben. A REVACERN program eddigi eredményeit bemutató rendezvényen világhírű társadalomtudósok és teológusok előadásait hallgathatták az érdeklődők.
A Religions and Values – Central and Eastern European Research Network, azaz a REVACERN program a rendszerváltás óta a legátfogóbb kutatás Kelet-Európa vallási térképéről, vallási és értékrendbeli változásairól. Tíz ország e téren legkiemelkedőbb tudósai, tudományos intézetei vesznek részt benne, Magyarországról a Debreceni és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem mellett a szegedi Vallástudományi Tanszék is.
A projekt célja, hogy segítséget nyújtson a térség, illetve az EU vezetőinek vallási-társadalmi kérdésekben hozandó döntéseihez. „Kelet-Európában nagyon sok a vallásos ember. Ugyanakkor az értelmiség és a politikusok keveset tudnak a társadalom e fontos dimenziójáról. A mi feladatunk tehát, hogy korrekten tájékoztassuk őket erről, és hogy eloszlassunk olyan gyakran hallott tévhiteket, mint például hogy az egyházak vallási gettók, amelyek a nem vallásos társadalom számára felesleges terhet jelentenek” – mondta lapunknak Máté-Tóth András, a Vallástudományi Tanszék vezetője.
A szegedi konferencia a félúton járó program eddigi eredményeit volt hivatott bemutatni. A nagyközönség számára is nyitott, angol nyelvű előadások olyan érdekes témákat érintettek, mint a vallási megújulás vagy a média és a vallás kapcsolata. Mindezeket nemzetközileg elismert tudósok tolmácsolásában hallgathatták meg a jelenlévők: előadtak többek között Paul M. Zulehner és Regina Polak, a Bécsi Egyetem tanárai vagy Tomka Miklós és Schanda Balázs a Pázmány Péter Katolikus Egyetemről. A 2009-ben lezáruló REVACERN programtól több eredményt is várnak résztvevői. A döntéshozók számára készített záródokumentumon kívül egy többkötetes könyvsorozat kiadását is tervezik, de fontosnak tartják a szakmai kapcsolati tőkét is, mely a többéves kutatás során létrejön.
Keresztes Judit
Bezár