Az egész napos rendezvény célja a szakmai ismeretek bővítése mellett a rég nem látott ismerősök, barátok, kollégák találkozása, összehozása volt. Délelőtt Szegeden végzett gyógytornászok tudományos előadásait hallgathatták meg a vendégek a legkülönbözőbb témakörökben. Délután pedig továbbképző jellegű, gyakorlati workshopokon gyarapíthatták szakmai ismereteiket.
 |
Középpontban a gyakorlati képzés. Fotó: Segesvári Csaba |
„Nagyon sok változás történt az elmúlt húsz évben a tanszéken. A BSc-képzés megalakulása előtt a legjelentősebb az volt, amikor 2001-ben tanszékként kezdtünk működni. Ez komoly minőségi előrelépést jelentett a képzésben, hiszen ennek köszönhetően indultak el a tudományterületnek megfelelő tudományos kutatási munkák” – mondta el lapunknak Barnai Mária, aki 2006 óta vezeti a tanszéket.
Magyarországon először 1952-ben indultak gyógytornásztanfolyamok. Öt évvel később alakult ki a rendszeres gyógytornászképzés Budapesten, ami 1975-ben emelkedett főiskolai szintre. A rendszerváltáskor nagyon sok technika, módszer vált elérhetővé Magyarországon is, ennek az előrelépésnek is köszönhető, hogy a főváros mellett több vidéki egyetemen, így Szegeden is elindulhatott a gyógytornászok képzése.
„Tizenegy főállású oktató dolgozik nálunk. Nagyon sokat jelent az orvosi karról érkező óraadó orvosok, illetve a klinikai központban zajló gyakorlatokban részt vevő orvosok, kollégák munkája. Mivel a gyógytornász szakma gyakorlati foglalkozás, természetesen nagy hangsúlyt fektetünk a gyakorlati képzésre a négy év során. Negyven-ötvenfős egy évfolyam, és négy csoportban dolgozunk, tehát nagyon szoros a kontroll, és elég közvetlen az oktatók és a hallgatók viszonya nálunk. Ez persze szükséges is, hiszen olyan fogásokat, szabályokat kell megtanulni, amit nem lehetne nagyobb csoportban elsajátítani” – mondta Barnai Mária a képzésről.
Mindennek köszönhetően az elmúlt húsz évben sikerült elérni, hogy a szegedi gyógytornászképzés igen népszerűvé, az ország egyik legelismertebb fizioterápiás képzéséve vált. Mint a tanszékvezető elmondta, három-négy évvel ezelőtt még minden hallgató el tudott helyezkedni, illetve sok helyen jelentett előnyt az, ha valaki Szegeden végzett. Napjainkban a gyógytornászok egyre növekvő száma, illetve az egészségügy nehéz helyzete miatt ez kevésbé mondható el. A képzés azonban továbbra is szilárd alapot nyújt hallgatóinak a szakma műveléséhez, illetve segít megnyitni az utat a wellness, a fitnesz területe és az egészségmegőrzés, beteg-ségmegelőzés felé, melyek új perspektívákat jelentenek a gyógytornászok számára.
A tanszék fejlődése pedig nem áll meg, hiszen mint Barnai Mária elmondta, számos oldalról igyekeznek színvonalasabbá tenni az oktatást. „Egyrészt vannak terveink, másrészt kötelezettségeink is, amiket meg kell tennünk a fejlődés érdekében. A jövőben igyekszünk minél több szakirányú továbbképzést szervezni, amire nagy szükség van az egész országban. Meg van rá az esély, hogy nálunk indul majd el az egyetemi szintű, MSc-képzés. Emellett folyamatosan fejlesztjük a diákköri tudományos munkát. Nagyon fontos célunk még a nemzetközi kapcsolatok fejlesztése is, elmondhatom, hogy ez is felmenő ágban van. A következő tanévben például az amerikai Toledói Egyetemről, Ohio államból jön hozzánk egy Fulbright-ösztöndíjas oktató, aki angol nyelven fog tanítani, és a kutatói munkába is bekapcsolódik majd.”
Keresztes Judit