A konferencia során a hallgatók megpróbáltak egyfajta egyensúlyt teremteni az előadások között, a Felnőttképzési Intézet négy szakirányának, a média-, a rendezvényszervező-, a múzeumpedagógia- és a nemzetközi kulturális menedzseri képzésnek megfelelően.
 |
A KMK-n a magyarországi fesztiválszervezésről is beszélgettek. Fotó: Segesvári Csaba
|
Fekets Zsuzsanna, a KMK főszervezője lapunknak elmondta, a konferencia elsődleges célja, hogy a jövő kulturális szakembereinek kreativitásuk és szervezőképességük fejlesztésén túl egyben gyakorlatot is biztosítson. Nagyon kevés helyen van lehetőség arra, hogy az elméleti tudáson kívül tapasztalatot is kaphassanak a hallgatók, s ha esetleg sikerül is, még mindig nem biztos, hogy azt a leendő szakmájukban alkalmazni tudják. Továbbá a résztvevőknek és a meghívott vendéghallgatóknak lehetőségük van egy kicsit jobban megismerni a szakirányokat, az intézetet, valamint a várost.
A programsorozat ünnepélyes megnyitóján Galambos Gábor, az SZTE JGYPK dékánja és T. Molnár Gizella, a Felnőttképzési Intézet vezetője mellett Pindroch Csaba, színművész, a rendezvény fővédnöke mondott beszédet, melyben kiemelte, hogy véleménye szerint a tanároknak nagyon sok szerepük van a kultúra menedzselésében. Ezt követően a Rigó Jázon-díj idei nyertese, Árvai Mara, az intézet végzett hallgatója tartott előadást eddigi pályájáról, elért eredményeiről. A korábbi tanszékvezetőről elnevezett díjat minden évben azok a volt művelődésszervező szakos hallgatók kapják, akik aktívan részt vettek az egyetemi élet kulturális szervezésében, és a mai napig a közösség művelődésért tevékenykednek.
A konferencián résztvevők kérdéseket tehettek fel interaktív formában Nagy Ervin színművésznek, de előadást tartott még többek között Koltai Róbert Magic Boys című filmjéről, melynek egyes jeleneteit Szegeden forgatták, illetve Pleskonics András, az SZTE oktatója és Éder Krisztián énekes-fotográfus is. A háromnapos rendezvénysorozat alatt Herendi Gáborral szintén találkozhattak az érdeklődők, akit a Valami Amerika 2 kapcsán kérdeztek a szervezők a Belvárosi moziban. A konferencián „Fesztiválok éve 2010 és Pécs Európa Kulturális Fővárosa” címmel kerekasztal-beszélgetést is rendeztek, melyen részt vett Elekes Zoltán, a Magyar Fesztivál Szövetség alelnöke, Bukovinszky Béla, a Hegyalja Fesztivál főszervezője, Szalay Tamás, a Pécs 2010 Kht. kulturális igazgatója és Sulyok Judit, a Magyar Turizmus Zrt. munkatársa. A beszélgetés során a hallgatók megtudhatták, hogy az állami támogatás egyre kevesebb, amit egy fesztivál szervezésére lehetne fordítani, pedig az államnak alapvető érdeke lenne a kulturális rendezvények támogatása, mert jelentősen növelhetik az ország imázsát. Ahhoz, hogy ez megvalósulhasson, a fesztiválszervezők szerint a pályázati rendszert is újra kellene gondolni.
A programsorozat záró napján Németh Judit, a Nemjuci együttes énekesnője, Beck Zoltán, a 30Y frontembere és Bihari Balázs zenei újságíró beszélgetett a zenekarok megjelenési problémáiról, az úgynevezett PANK program előnyeiről és az undergraund mint zenei műfaj definiálásának nehézségeiről.
A konferencián a közéleti személyiségek, valamint a szakemberek a kultúra, a média és a menedzsment számos aktuális kérdését válaszolták meg, segítve ezzel a diákokat, akik e területeken szeretnének elhelyezkedni diplomájuk megszerzését követően.
Dudás Szilvia