Az Egyetemi Tavasz április 12. és május 16. közötti gazdag programkínálatában többször is helyet kap Kosztolányi Dezső költészete, ami nem véletlen: márciusban múlt 125 éve, hogy megszületett a 20. századi magyar irodalom egyik kimagasló alakja. Rögtön az első napon rendezték meg a Kosztolányi Dezső-szavalóversenyt, április 14-én pedig egy órányi „tömény költészetet” kaphattak Kondász Rózsa és Balog József előadóestje során az arra nyitottak.
 |
Kondász Rózsa ugyanazon hangulatvilághoz közelítette a Kosztolányi-verseket. Fotó: Segesvári Csaba
|
Ez utóbbi a Reök-palota egyik emeleti termében, családias hangulatban zajlott le. Miután az egy-két késve érkező is talált helyet magának, már nem zavarta meg semmi azt a bensőséges légkört, amelyet a kis terembe összezárt emberek, a mindössze egy-egy lámpával megvilágított előadók, az ütött-kopott kötetetek és a felolvasott versek együttesen teremtettek meg. Nem volt semmi mesterkéltség az előadásban, semmi színészkedés: nem volt mikrofon, se pódium, néha úgy tűnt, még előre megbeszélt sorrend sem a versek felolvasásában. Az előadók bejöttek és leültek; időnként felálltak, tettek néhány lépést, egymásra néztek vagy hátat fordítottak a másiknak, összefordultak vagy a nézőkkel szemben ülve maradtak. Ezek azonban olyan pici mozgások voltak, hogy úgy tűnt, inkább a versekből áradó erő és hangulat az, ami elfordulásra, felállásra, összegörnyedésre készteti őket, semmint a cél, hogy látványosabbá tegyék az estet. Nem volt más, csak Kosztolányi utolsó, Számadás című kötetének versei és a két ember, aki tolmácsolta azokat feketén-fehéren: átvitt értelemben és szó szerint is, mintha ruhájuk egyszerűségével is azt igyekeztek volna hangsúlyozni, hogy ők csupán eszközei annak, hogy az adott költemény és a befogadó közel kerüljön egymáshoz.
Épp Kosztolányi mondta, hogy: „Ahhoz, hogy a könyv befejezett legyen, Te kellesz, olvasó!”. Talán nem tiltakozna ő maga sem az a gondolat ellen, hogy költészete pedig abban a pillanatban nyer értelmet, amint valaki leveszi a polcról a kötetet, fellapozza, a verseket elolvassa, idézi, előadja, elemzi. Talán közhely, hogy manapság senki nem olvas verseket, de azért van benne igazság. Mint ahogy abban is, hogy sokan nemcsak arra nem veszik a fáradságot, hogy belelapozzanak egy kötetbe, hanem arra sem, hogy a verseket értő tolmácsolásban hallgassák meg, noha az sokban megkönnyíti a befogadást. Kondász Rózsa és Balog József tapasztalt előadóművészek, igyekeztek úgy átélni a verseket, hogy azok előadásmódja természetes, és amellett ne csak nekik, hanem a nézők számára is élvezetes legyen. Két különböző látásmód tükröződött az est során: Balog József sokszínűen, mindig az adott mű hangulatához alkalmazkodva olvasott fel kötetéből, Kondász Rózsa pedig inkább a verseket közelítette ugyanazon stílushoz és hangulatvilághoz.
A Számadás kötet a költő halála előtti évben jelent meg, épp ezért sok mély, ön- és lételemző vers kap benne helyet, de előfordulnak olyanok is, amelyek úgy mondanak el valamit, hogy közben a nyelvvel való játék is fontos szerepet kap bennük. Az est folyamán finoman váltották egymást a „nehezebben emészthető” darabok a könnyedebbekkel, az elgondolkodtatók az játékosabbakkal. Egy biztos: a hatvan perc elröpült, az élmény pedig maradandó volt.
Tóth Ilona