Másodjára gyűltek össze a Dóm téren a sürgősségi ellátás képviselői: mentősök, tűzoltók, rendőrök. A Magyar Orvostanhallgatók Egyesülete (MOE) és a Magyar Mentő és Mentőtiszti Egyesület közös, egész napos bemutatóján a civilek is megismerkedhettek az életmentés rejtelmeivel. Az érdeklődőket nem-csak látványos – katonai és polgári mentési – bemutatókkal, hanem rekordkísérlettel is várták. A szakmai közönségnek az SZTE ÁOK nagyoktatási épületében megtartott I. Sürgősségi Tudományos Ülés szólt, amely az ország különböző területeiről érkező, a sürgősségi ellátásában dolgozó szakemberek tapasztalatcseréjét segítette elő.

|
Baleseti sérülteket láttak el a Dóm téren. Fotó: Segesvári Csaba
|
A 2040 percig tartó újjáélesztési kísérlettel pedig az elsősegélynyújtás, életmentés fontosságára kívánták felhívni a szervezők a figyelmet.
A borult, szeles délelőtt ellenére sokan kilátogattak az egyetemi épületekkel körülölelt térre. A kék lámpás, szirénás felvonulást követően az 50-es évek mentési technikáival, módszereivel ismerkedhettek meg a kilátogatók. A Kresz Géza Mentőmúzeumból Szegedre érkező Mercedes Benz mentőautó a 70-es években állt szolgálatba: szombaton a Dóm téren újra akcióközelbe került. A szimuláció szerint egy kerékpárosgázolás sérültjét látták el a mentősök. A kornak megfelelően a rendőrök Ladával érkeztek – a teljesség kedvéért korhű egyenruhában. A mentést végignézve a laikusoknak csak annyi tűnhetett fel, hogy a mentősök korszerűtlenebb eszközökkel küzdenek a beteg életéért – a szakmai felkészültségben nem volt hiány. A sikeres ellátást követően a mába ugrottunk: az M5-ös autópályán balesetet szenvedett autósok mellett találtuk magunkat. A karambol bejelentése és a mentő kiérkezés között mindössze két perc telt el, de a helyszínen ez meglehetősen soknak tűnt. A közel 200 főnyi nézősereg kivetítőn, szakkommentárral követhette az eseményeket. A mentőegységek sokszínűségét bemutatva a Dóm térre érkezetek a gyermekmentők is, valamint azt is megtudtuk: a tűzoltók közül is sokan rendelkeznek mentősvizsgával is. A szegedi tűzoltók pillanatok alatt szétvágták a balesetet szenvedett Skodát, a sérültek is gyorsan a mentőautókba kerültek. Az esetnek konkrét üzenete is volt: a kocsiban ülő édesanya ölében szállította gyermekét – gyermekülésben a kicsi elkerülhette volna a súlyos sérülést. De ez igaz volt arra a sofőrre is, aki a biztonsági öv hiánya miatt az autóból kizuhanva egy busz alá szorult.
Az izgalmakat megszakító szünetben lehetőségünk nyílt a kiállítok eszközeit is megtekinteni. Így jutottunk el a Magyar Honvédség járműveihez és a helikopterbázis standjához is. A katonai járműveken kívül több civil mentőegység is ellátogatott a Dóm térre. Megyénk egyetlen amerikai típusú mentő-tűzoltó autója Fábiánsebestyénről érkezett.
A 2040 perces életmentési rekordnak – ami 36 órás megszakítás nélküli mellkaspressziót és befúvást jelent – az Ifjúsági Vöröskereszt Önkéntesei és a MOE tagjai, az SZTE ETSZK hallgatói már pénteken nekikezdtek. Turnusonként váltva – a Kutatók Éjszakáján a civileket is bevonva – közel 50-en küzdöttek a rekordért. „Életet tudunk menteni, ha megfelelően alkalmazzuk az újjáélesztést. Ezért is hangsúlyos, hogy a II. Szegedi Sürgősségi Napon minél többen elsajátítsák, esetleg felelevenítsék a szívmasszás és a lélegeztetés alapvető szabályait” – mondta Buknicz Ivett, a Magyar Ifjúsági Vöröskereszt alelnöke.
Segesvári Csaba