Szegeden gyönyörű közterületek és parkok vannak. Az európai összehasonlításban is kiemelkedő értékekért most helyi társadalmi csoportok és rétegek is megmozdultak. Az örökbefogadás kezdeményezői szerint a résztvevők sokkal jobban magukénak érzik majd a helyi értékeket, és fokozottabban fognak vigyázni ezekre.

|
Kicsinosították a Stefániát a szegedi hallgatók. Fotó: S. Cs.
|
A Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. képviseletében Szabó Ferenc ügyvezető igazgató nyilatkozott lapunknak.
„Magunk is elboldogulunk a közterületek fenntartással, hiszen a város biztosít elegendő pénzt arra, hogy ezt megoldjuk. De mi mégis azt szerettük volna elérni, hogy a helyiek is lássák, vannak olyan lakosok és itt tanuló fiatalok, akikkel együtt tudunk működni. Itt kapcsolódott be a programba a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, mellyel már régebb óta kapcsolatban vagyunk. Elsősorban eddig a környezetvédelmi oktatás és nevelés témakörökben dolgoztunk közösen, de most merült fel az ötlet, hogy a kar egy közterület örökbefogadásával is csatlakozna a zöld területek és parkok gondozásához. ők a Stefániát választották. A megállapodás 2010. május 10-én jött létre a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Karával” – nyilatkozta Szabó Ferenc.
„Vállaltuk, hogy negyedévente példamutató és értelemszerűen funkcionális céllal kijövünk a hallgatókkal a területre, és segédkezünk a tér rendbetéte-lében a városnak, illetve a környezetgazdálkodási kft.-nek is. Persze fontos volt számunkra az is, hogy a szegediek tudják, a jugyus hallgatók felelősségteljesen gondolkodnak a várossal kapcsolatban. Tehát nemcsak világméretekben aggódnak a környezetért, hanem helyi szinten is képesek tenni érte. Hiszen akik itt dolgoznak, azok nagy valószínűséggel nem szemetelnek később olyan könnyedséggel. És nem utolsósorban alapvetően nagyobb eséllyel alakulhat így ki bennük az a fajta gondolkodás, aminek segítségével mindig is figyelmesek maradnak a saját környezetük tisztaságára. Hiszen lehet így is gondolkodni, és jelen lenni a város életében. A jugyus hallgatók egyébként is elég aktív közösséget, egy igazi kreatív társaságot alkotnak – mondta Ament Balázs, a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Hallgatói Önkormányzatának elnöke a szeptember 28-i akción a kezdeményezésről.
A Stefánia közelében látható az örökbefogadást megörökítő emléktábla, amit bárki megtekinthet, ha éppen arra sétál. A megállapodás aláírásánál, vagyis már tavasszal rengetegen jelentek meg a Stefánián a pedagógusképző kar képviseletében. A hallgatók egyéb programok kíséretében ekkor kezdtek segíteni a tavaszi munkákban. A nyári időszakban a kapcsolat lazult, de ősszel újra jelentkeztek a fiatalok, hogy továbbra is szeretnék ápolni az együttműködést. A megállapodás értelmében négy alkalommal teszik rendbe a hallgatók a területet, de nem kizárt az sem, hogy más jellegű környezetvédelmi programokat is hoznak a Stefániára.
„Az időjárás ma nagyon is kedvez nekünk a szabadtéri munkákhoz, gyönyörű napsütéses délután ez a Stefánián. A közterületeken különben a legtöbb munka tavasszal és az őszi időszakba akad. Míg tavasszal elsősorban virágültetés és lomtalanítás, addig ősszel a lombgyűjtés jelent kihívást a közterületeken dolgozók számára” – mondta Szabó Ferenc, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. Emellett hozzátette, hogy persze nem csak a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kara és annak hallgatói önkormányzata csatlakozott ehhez a mozgalomhoz, hanem rajtuk kívül még jó néhány cég és civil szervezet is.
Bakó Margit Szibilla