„Hallgatói oldalról körülbelül 1500 látogatója volt a rendezvénynek, amely délután 5 órakor fejeződött be. Az állásbörze azt a célt szolgálja, hogy a hallgatók, a friss diplomások és a cégek egymásra találjanak, fel tudják venni személyesen a kapcsolatot. Bízom benne, hogy nagyon sok önéletrajzot adtak le a standoknál” – mondta Rózsa Judit, az SZTE Karrier Iroda vezetője, a rendezvény főszervezője.

|
Mindenki szeretné megtalálni az „álommelót”, ebben is segítettek az SZTE Karrier Napok.
Fotó: Segesvári Csaba
|
Az állásbörze reggel 9 órakor indult, amikor még hűen az egyetemista léthez, pangás volt. Esetleg egy-két szemfülesebb emberrel találkozhattunk, akik tudták, ilyenkor kell jönni, hiszen nincs sok látogató, nincs tömeg, és a céges képviselők is frissebbek. Emellett az ingyenes grafológiai elemzésre is van még hely, ha az ember kíváncsi, milyen személyiségjegyek olvashatók ki az írásából.
Noha azt nem árt tudni, hogy ha egy munkáltató grafológiai elemzést kér, általában csak két-három tulajdonságot vagy ha jobban tetszik, kompetenciát vizsgáltat meg. Ilyen például, hogy valaki mennyire becsületes, nyitott vagy mennyire kommunikál jól. Bár ez utóbbit leginkább egy személyes interjú keretein belül lehet leszűrni.
Az idő elteltével kezdett nőni a látogatói létszám is, 11 órára már sikerült felkelniük az előző estét végigbulizó egyetemistáknak is, így onnantól kezdve már nem volt üres a tér.
A 25 cég különböző területekről érkezett, persze akadtak konkurens kiállítók is az állásbörzén. Az érdeklődők találkozhattak nem egy személyzeti szolgáltató, állásközvetítő céggel, több informatikai és pénzügyi szolgáltató vállalkozással, a munkaügyi központ és a Nemzeti Pályainformációs Központ képviselőivel, sőt még azt is megismerhették, milyen a dán oktatási rendszer, és milyen lehetőségeik vannak az ottani egyetemeken, és itt az SZTE is konkurensre talált.
Beszélgetve a cégek képviselőivel kiderült, hogy a Szegedi Tudományegyetemről számos munkatársat választanak, hiszen nagyon jó szakembereket képeznek itt. Ezért is találkozhatunk újra és újra ugyanazokkal a nevekkel és képviselőkkel, akik mindig viszszajárnak az SZTE-s állásbörzékre.
Fekete Dorottya, a Siemens PSE Kft. marketing- és kommunikációs referense így nyilatkozott: „Elégedettek vagyunk az állásbörzével, időben megkaptuk rá a meghívót, fel tudtunk készülni. Úgy látom, hogy sok informatikai, számunkra konkurens cég is jelen van állásajánlattal. A Siemens PSE Kft. elég sok, az SZTE- n végzett kollégát foglalkoztat, a szegedi egyetemről folyamatosan jelentkeznek hozzánk a felkészült, számunkra potenciálisan megfelelő hallgatók. Szeretjük őket, mert jól képzettek, és fiatalságukból adódóan lelkesek.”
Beszélgettünk olyan céges kiállítóval is, aki ennyire nem volt megelégedve a látogatottsággal. Péterfia Zsolt, a PEC Central Europe képviselője még a 11 óra felé meginduló „hallgatói áramlat” ellenére is kevésnek találta az érdeklődőket. „Tavasszal többen szoktak lenni, akkor megéri eljönni, mert minden évben találunk olyan jelöltet, akit aztán fel tudunk venni, hiszen különben nem járnánk” – mondta. ők a cég profiljából adódóan szoftverfejlesztőket és mérnököket kerestek.
Évente visszatérő probléma a bölcsészkérdés. „Vagyis miért menjek el, ha számomra úgysincs semmi?” Láthatóan idén is túlsúlyban voltak az informatikai, programozói állásajánlatok, de azért a standokat járva belebotlottunk egy-két humán végzettségű és érdeklődésű hallgatóba is. Érdemes megnézni, hogy aki eljött, vajon mit gondol erről. Vörös Dóra, az SZTE BTK végzett hallgatója idén kapott diplomát kommunikáció és történelem szakon. „Egy hónapja kezdtem az álláskeresést. Nekem itt konkrétan olyan sok állásajánlat nincs, de találtam olyan standokat is, amelyeknél inkább munkaerő-közvetítéssel foglalkoznak. Oda pedig bárki odamehet és információkat szerezhet. Vagy például itt van a Europe Direct, ami nagyon hasznos. Ezért szerintem megéri eljönni a rendezvényre.”
Az állásbörze színvonalával általában elégedettek a cégek és a hallgatók is. A céges visszajelzésekből viszont az derül ki, hogy nincs elég hallgató, és akik eljönnek is, felkészületlenek.
Így lehet szomorkodni azon, hogy nincs állás, hiszen ennek komoly valóságalapja van, de e sorok szerzőjének eszébe jut erről egy vicc is. A szegény ember hónapokon keresztül minden reggel ugyanazzal az imával fordul Istenhez: „Uram, kérlek, kérlek, kérlek, add, hogy megnyerjem a lottóötöst!” Amire az Úr végül így válaszol: „Drága fiam! Kérlek, végre vegyél már egy lottószelvényt!”
Tóth Boglárka