2024. április 26., péntek English version

Archívum  --  2008  --  11. szám - 2008. szeptember 29.  --  Egyetemi élet
Egyetemi élet
Elhangzott az SZTE Bölcszészettudományi Kar díszdiploma-átadó ünnepségén, 2008. szeptember 20-án az Auditórium Maximumban.
2008. szeptember 28.
Hat uniós tagállam szakembereinek részvételével indult projekt a biogáz-technológia népszerűsítésére. A lengyel, olasz, spanyol, osztrák, szlovák és magyar kutatók részvételével zajló program munkaértekezletét a Szegedi Tudományegyetemen tartották szeptember 22-én és 23-án.
2008. szeptember 28.
Nemrég jelent meg Pászka Imre Narratív történetformák a megértő szociológia nézőpontjából című könyve. Az SZTE BTK Szociológia Tanszékének habilitált egyetemi docense, mestertanár szívesen járja be a szociológia határterületeit. Ám most a hermeneutikából bontja ki vizsgált témájának összetevőit: a weberi megértő és a schützi fenomenológiai szociológia alapjaira építi rá az én-rendszerek, a történelem és irodalomelmélet, a kultúrantropológia s a nyelvfilozófia újabb, témáját érintő eredményeit. Mindezek együttesen szolgálhatják a narratív történetformák (az élettörténet és önéletírás) szociológiái  megalapozására tett kísérletét.
A hazai alapkutatások támogatását 1986 óta összehangoló szervezet, az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok vezető testületének alelnökévé nevezték ki Szabó Gábort, az SZTE rektorát.
2008. szeptember 28.
Immár negyedik alkalommal rendezi meg az SZTE Karrier Iroda az őszi állásbörzét a József Attila Tanulmányi és Információs Központ aulájában. Az október 15-i rendezvényen országos és regionális cégek fogják képviseltetni magukat gyakornoki helyeket és állásajánlatokat kínálva az érdeklődőknek. Az eddigi gyakorlatnak megfelelően most is szerveznek felkészítő programokat.
Kihelyezett ülést tartott szeptember 15-én Szegeden az MTA Történettudományi Bizottsága. A Glatz Ferenc vezette grémium találkozott a szegedi történészkollégákkal, akik rövid előadásokban és egy szakmai kiállítás segítségével mutatták be a Tisza-parti tudományos műhelyekben a rendszerváltás óta folyó kutatásokat. Az Akadémia korábbi elnökét a látogatás céljairól, eredményeiről, illetve a tudománypolitika és a történettudomány aktuális kérdéseiről faggattuk.