2024. március 19., kedd English version

Archívum  --  2005  --  20. szám - 2005. november 21.
20. szám - 2005. november 21.
Katedra
2008. szeptember 05.
Benkő Zsuzsanna, az Alkalmazott Egészségtudományi Tanszék vezetője nem kezd sirámokba, ha a lakosság egészségi állapota kerül szóba. A magyar társadalom fejlődéstörténetét ismerve állítja: „Az lenne a csoda, ha nem így lenne.” De nem is nézi tétlenül a szomorú statisztikákat. Ehelyett egy új szemléletű, az egészségre nevelést küldetésének tekintő tanárgenerációt bocsát útjára.
2008. szeptember 05.
Egy fiatal intézménynek mindig magasra kell helyezni a lécet, hogy megállja a helyét a több évtizedes hagyományokkal rendelkező iskolák mellett. „Meg kell találni az egyensúlyt a hagyományok megőrzése és a megújulás, az újítás szándéka között, és folyamatosan meg kell felelni a kor elvárásainak. Ha ez sikerül, akkor egy alig több mint tíz éves intézmény is az élvonalba kerülhet” – mondta el Kis Gábor, a Deák Ferenc Gimnázium igazgatója lapunknak.
Kultúra
2008. szeptember 09.
„Színpadi emberré változtatom Kékszakállt, aki azért alkalmas Kékszakáll szerepének eljátszására, mert meggyötört és erősen tapasztalt a nőkkel való viszonyában, de pont azért ilyen konfliktusos, mert Kékszakállt játszik állandóan, és már nem is tudja, hogy ő Kékszakáll-e vagy önmaga” – nyilatkozta lapunknak Juronics Tamás.
2008. szeptember 09.
Nem ítélkezik, csupán megmutat: talán ez a legnagyobb erénye a Becsületjáték című darabnak, melyet az egyetem Kulturális Irodája és a Szegedi Nemzeti Színház közös produkciójaként láthattunk az Őszi Kulturális Fesztiválon. A darab egy ötvenes évekbeli hétköznapon keresztül ábrázolja egy család életét, annak széthullását és az egymásra találás lehetőségét.
2008. szeptember 09.
„A siker számomra az, ha a nézők azt értik, amit szeretnék, hogy értsenek. Hogy megtapsolnak vagy visszahívnak, az csak ebből következik – a néző a szöveggel és általam olyan utat jár be, amit különben nem tenne meg” – mondta lapunknak Mácsai Pál.
Mindentudás Egyeteme
2008. szeptember 09.
A Mindentudás Egyeteme Szeged legutóbbi előadását Galgóczi László, tanszékvezető egyetemi tanár (SZTE JGYTFK Magyar Nyelvi Tanszék) tartotta „...csélcsap és mintegy trágár beszédek...” A nyelvi agresszió diakron formái a magyarban címmel. Mi a különbség az átok, a káromkodás, a szidalom között? Melyek a szitkozódás mai formái? Ezekre, és ehhez hasonló kérdésekre kaphatott választ, aki a szerda esti programját az ME előadásán kezdte.
Felsőfok
2008. szeptember 05.
Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora november 10-én levélben fordult Magyar Bálint oktatási miniszterhez, miután Mang Béla felsőoktatási helyettes államtitkár november 4-ei levelében felhívta rá a figyelmét, hogy a Szegedi Egyetem túllépte a minisztérium által meghatározott felvételi keretszámokat.
Egyetemi élet
2008. szeptember 05.
Magyarországon évente több száz fiatal hal meg közlekedési balesetben, egyrészük a hétvégi szórakozásból hazatérőben alkohol, vagy drog hatása alatt. Az egyre szaporodó diszkóbalesetekre hívta fel a figyelmet az éjszakai bulivillamos. A bátrabbak a frontálisütközés-szimulátort is kipróbálhatták.
2008. szeptember 05.
Az állam élettudományokat érintő kutatás-fejlesztési pályázatai alapján a legsikeresebb magyar egyetem a szegedi, hangzott el az egyetemünk Nobel-díjas volt rektora előtt tisztelgő ünnepségsorozaton.
Fókusz
2008. szeptember 05.
„Természetes, hogy az Alkotmánybíróság munkájába, világába sokkal könnyebben be tudom majd emelni az érdeklődő hallgatókat. Szívesen kínálom fel segítő jelenlétemet a szegedi jogi kar számára. Biztos, hogy meg fogok hívni és örömmel látok mindenkit a határozathirdetésekkor, vagy akár a munkamódszerekbe is belátást engedek” – ígéri a frissen megválasztott szegedi alkotmánybíró.
Hangsúly
2008. szeptember 09.
Föld alatti. Alulról szerveződő, alternatív szubkultúra. Mi számít undergroundnak? Mi az alternatív? Az avantgarde? Hol vannak a határok?
Riport
2008. szeptember 09.
Demokrácia, esélyegyenlőség, közoktatás ide vagy oda, mindenhol vannak elit műfajok - zenében, irodalomban, filmekben, csokikban, fehérneműben. Valami furcsa emberi szükséglet a különlegesség érzésének az igénye, amit így is meg lehet oldani. És az elit zenészeket az elit közönség meg is kívánja tartani magának. Ettől elit.
2008. szeptember 09.
Laluska Zsuzsa még csak tizennyolc éves, de már sikeres duatlonversenyző. Ifjúsági országos bajnokságon harmadik helyezést ért el 2004-ben, és még ebben az évben a belgiumi junior Európa-bajnokságról is bronzéremmel tért haza. Idén az ausztráliai Newcastle-ben rendezett junior világbajnokságon az előkelő hatodik helyen végzett.
Irodalom

Ul. Gródzka
(melyben a Gródzka – utca egyik kávézójában szívébe idézi kedves szerelmét)
csendben ülnek madarak