2024. április 26., péntek English version

Archívum  --  2007  --  15. szám - 2007. november 12.
15. szám - 2007. november 12.
Fókusz
1937. október 28-án ítélték oda Szent-Györgyi Albertnek „a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársavkatalízis szerepének terén tett felfedezéseiért" az orvosi-élettani Nobel-díjat. Az idei emlékév központi ünnepségeit október 25-én tartotta a Szegedi Tudományegyetem és Szeged városa.
Egyetemi élet
2007. november 14.
A József Attila Tanulmányi és Információs Központ adott otthont október 26-án a Szegedi Tudományegyetem Gyógyszerésztudományi Kar ötvenedik születésnapi ünnepségének.
November 8-án és 9-én tartották idén a Szegedi Tudományegyetem Napja rendezvénysorozatot. Ennek keretében került sor az ünnepi szenátusülésre, ahol rangos egyetemi elismeréseket adtak át.
A Szegedi Tudományegyetem és a Veronai Tudományegyetem közös kiadásban megjelent Dante Alighieri Isteni színjátékának hasonmás kiadása. A szegedi bemutatót november 8-án tartották a TIK-ben.
A hazánkban 140-200 ezer embert érintő pikkelysömör új kezelési lehetőségeivel ismerkedhettek meg a genetikai eredetű krónikus bőrbetegségben szenvedő páciensek a Szegedi Tudományegyetem Bőrgyógyászati Klinikáján szervezett nyílt napon.
2007. november 14.
A protokoll szabta időben, öt percben, azaz öt egypercesben szeretném elmondani gondolataimat ezen az örömteli házavató ünnepen.
Vita
Mindentudás Egyeteme
2007. november 14.
Stachó László, a SZTE ZMK Zeneelmélet Tanszékének egyetemi tanársegédje szerint az, hogy miért és hogyan szeretünk egy-egy zenét, tudományos kutatás tárgya lehet. Erre vállalkozik a zenei észlelést és képességet vizsgáló tudomány, a zenepszichológia, amely elméleti és kísérleti kutatások révén ad választ arra, mi történik a fejünkben, amikor zenét hallgatunk vagy állítunk elő.
2007. november 14.
A földrengések és a Föld forgásának kapcsolata címmel tartott előadást november 7-én Póka Andrea (képünkön), az ELTE geofizika szakos hallgatója, akit a XXVIII. OTDK-n nyújtott szereplése alapján hívtak meg előadónak.
Iskolapad
2007. november 14.
Nem csodálkozom azon, ha egy orvostanhallgató azt mondja: a sok tanulás és a zsúfolt órarend miatt nincs ideje a hobbijára. Azon annál inkább, ha azt: a tanulás és a tudományos munka mellett versenyszerűen kosárlabdázik, és félállásban dolgozik. Pedig Fülöp Béla ezt teszi.
Katedra
Vannak olyan életpályák, melyek méltán emelkednek példává, mert bennük a személyiség nagyszerűségéből áradó szorgalom, tettvágy és szakmaszeretet jelenik meg. Bodosi Mihály, az Idegsebészeti Klinika professzora, egykori tanszékvezetője immár második alkalommal vehette át a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti-keresztjét több évtizedes gyógyító, oktató, egyetemvezetői munkásságának, valamint tudományos közéleti tevékenységének elismeréseként.
Irodalom
Kultúra
2007. november 19.
„Müntzing főként kísérleti és szabad improvizációs zenével foglalkozik. Saját fejlesztésű hangszere, a flexichord leginkább egy üreges citerához hasonlít, aminek a megszólaltatásához a legkülönbözőbb fémtárgyak szükségeltetnek. A kétszer hat húros flexichord által kiadott hangokat Müntzing egyetlen sampler segítségével rendezgeti” – olvasni az őszi Kulturális Fesztivál programfüzetében.
Az Iszka utazása egy Romániában élő kislány története. Az alkotást az idei filmszemlén mutatták be, ahonnan többszörös díjnyertesként távozhattak az alkotók. A legjobb szerzői film díját és a diákzsűri fődíját is Bollók Csaba kapta, valamint Czakó Judit vihette haza az Arany olló díjat.
A Szegedi Focus Műhely október végén Bécsben vendégszerepelt egy közép-európai színházi sorozat keretében, ahol Szegeden is sikeres darabjukat, a Kacsát mutatták be. Magyarországról csupán négy társulat kapott meghívást a szemlére.
2007. november 19.
Jelentőségükhöz mérten a filmtudomány sem foglalkozik eleget Bódy Gábor és Jeles András munkáival – emlékeztetett a Kettős vetítés című konferencián a szervező, Füzi Izabella, az SZTE filmelmélet és filmtörténet szakjának oktatója. A Bódy- és Jeles-művek összehasonlítására vállalkozó tudományos programsorozat gazdag kísérőrendezvényeivel együtt valóban hiánypótlónak tűnt.
2007. november 20.
Harmadik éve szerepel az NB II-es futsalbajnokságban az Universitas Szeged gárdája. A zömében szegedi hallgatókra épülő csapat – mely az SZTE Sportközponttal való megállapodás alapján viseli az egyetem nevét – kimondottan az NB I-es Első Beton Szeged számára nevel ki újabb és újabb tehetségeket.
2007. november 20.
Lapunk előző számában beszámoltunk róla, hogy szép sikereket ért el az SZTE terepduatlon-váltója az egyetemi-főiskolai országos bajnokságon. De mi fán terem ez a sportág, s hogyan kapcsolódik a triatlonhoz?
Riport
2007. november 14.
A bolognai rendszerre való átállás után, de még kimenő osztályok nélkül csak találgatni lehet, miféle eredményei lesznek az átalakuló tanárképzésnek. A tanárjelöltek munkája azonban a későbbiekben is ugyanaz maradhat, ami most is: a tanítási gyakorlatok egy életre elkötelezhetnek valakit a pedagógusi pálya felé – vagy akár elkedvetleníthetnek tőle.

P1250119_230x154.png