2024. március 29., péntek English version

Archívum  --  2007  --  9. szám - 2007. április 23.
9. szám - 2007. április 23.
Fókusz
2007. augusztus 04.
Hisz a te­het­sé­ges hall­ga­tói után­pót­lás­ban, de ag­gó­dik a je­lent­ke­zők csök­ke­nő lét­szá­ma mi­att. A fel­ső­ok­ta­tás ne­héz­sé­gei mel­lett egye­bek kö­zött egye­tem­ve­ze­tői múlt­já­ról és a kib­ertérku­tatás­ról is kér­dez­tük Mé­szá­ros Re­zsőt, a JATE és a Sze­ge­di Tu­do­mány­egye­tem ko­ráb­bi rek­to­rát, akit nem­ré­gi­ben ben­ső­sé­ges ün­nep­ség­gel és egy gyö­nyö­rű em­lék­könyv­vel kö­szön­töt­tek 65. szü­le­tés­nap­ján mun­ka­tár­sak, ba­rá­tok, ta­nít­vá­nyok.
Egyetemi élet
2007. augusztus 04.
A Sze­ge­di Egész­ség­ügyi Fel­ső­ok­ta­tás Hall­ga­tói Egye­sü­let (SZEFHE) 1996-ban ala­kult az­zal a cél­lal, hogy olyan vál­lal­ko­zá­so­kat, te­vé­keny­sé­geket hoz­zon lét­re, me­lyek be­vé­tel­ét a hall­ga­tók tá­mo­ga­tá­sá­ra tud­ja fel­hasz­nál­ni. Az egye­sü­let áp­ri­lis 16. és 19. kö­zött im­már he­te­dik al­ka­lom­mal ren­dez­te meg a SZEFHE-napokat.
2007. augusztus 04.
A XXVIII. Or­szá­gos Tu­do­má­nyos Di­ák­kö­ri Kon­fe­ren­cia újabb öt szek­ci­ó­ja fe­je­ződött be az el­múlt na­pok­ban.
2007. augusztus 04.
Konk­rét jog­ese­tek kap­csán a gya­kor­lat­ban hasz­nál­hat­ják az ok­ta­tás so­rán meg­szer­zett el­mé­le­ti tu­dást a hall­ga­tók ab­ban a szi­mu­lá­ci­ós te­rem­ben, me­lyet szer­dán ad­tak át az SZTE Ál­lam- és Jog­tu­do­má­nyi Ka­rán.
2007. október 17.
Vita
Mindentudás Egyeteme
2007. augusztus 04.
A mű­anyag­hul­la­dék ke­ze­lé­se glo­bá­lis prob­lé­ma. A múlt he­ti elő­adás el­ső­sor­ban a ter­mi­kus ke­ze­lés al­kal­ma­zá­sá­nak si­ke­re­it mu­tat­ta be, ki­tért az elekt­ro­ni­kai hul­la­dé­kok fel­dol­go­zá­sá­nak spe­ci­á­lis szem­pont­ja­i­ra, és is­mer­te­tett né­hány ered­ményt, ho­gyan se­gí­ti a szá­mí­tó­gé­pes mo­del­le­zés a mű­anyag­ok hőbom­lásá­nak ku­ta­tá­sát.
So­ro­za­tunk­ban szó esett a sze­ge­di Bio­tech­no­ló­gi­ai Tan­szék meg­úju­ló ener­gi­ák­ra irá­nyu­ló ku­ta­tá­sa­i­ról, s az eh­hez fű­ző­dő sza­ba­dal­mak­ról. Ez­út­tal is­mét egy Ko­vács Kor­nél pro­fes­­szor irá­nyí­tá­sá­val ki­fej­lesz­tett bio­tech­no­ló­gi­ai ered­mény­ről szá­mo­lunk be.
Iskolapad
2007. augusztus 04.
Is­ko­la­pad ro­va­tunk­ban ez­út­tal Pap Ági ötöd­éves geo­grá­fus és an­gol sza­kos hall­ga­tót kö­szönt­het­jük, aki az OTDK Sze­ge­den ren­de­zett Fi­zi­ka, Föld­tu­do­má­nyok és Ma­te­ma­ti­kai Szek­ci­ó­já­nak „Az ide­gen­for­ga­lom föld­raj­za” ta­go­za­tá­ban el­ső he­lye­zést ért el.
Katedra
2007. augusztus 04.
Mind­két szak­já­ban a rej­tel­mes­ség von­zot­ta, a tör­té­ne­lem­ben a múlt rej­té­lyei, a föld­rajz­ban pe­dig a kő­ze­tek, he­gyek vagy ép­pen a tár­sa­da­lom tit­kai moz­gat­ták meg a fan­tá­zi­á­ját. Pál Vik­tor, a Gaz­da­ság- és Tár­sa­da­lom­föld­rajz Tan­szék ad­junk­tu­sa vé­gül a tár­sa­da­lom­föld­rajz mel­lett dön­tött.
Irodalom
Kultúra
2007. augusztus 05.
Ki­csit fél­tem, ami­kor rám bíz­ták ezt a cik­ket: megint va­la­mi olyas­mi­ről kell ír­nom, ami­hez ke­vés­sé ér­tek. A ze­né­ről, azon be­lül is a nép­ze­né­ről. Még­sem a ki­hí­vás ér­ze­te ke­re­ke­dik felül ben­nem, ami­kor er­ről az est­ről írok, ha­nem egy an­­nyi­ra el­ra­ga­dó él­mény, mely nem ami­att le­ír­ha­tat­lan, mert nem ér­tek hoz­zá, ha­nem mert az ál­ta­lam ta­pasz­tal­tak (és a ve­lem meg­tör­tén­tek) sza­vak­kal el­mond­ha­tat­la­nok...
2007. augusztus 05.
Té­ved, aki azt hi­szi, hogy csak a kön­­nyű­ze­né­szek ki­vált­sá­ga a tur­né­zás, hogy vá­ros­ról vá­ros­ra ér­je­nek el vá­gyott cél­kö­zön­sé­gük­höz. Hi­szen mi­ért ne hak­niz­hat­ná­nak a köl­tők?
2007. augusztus 05.
„A cso­por­tok kö­zöt­ti, fér­fi és nő, az egyén és a tár­sa­da­lom, Is­ten és a ha­za kö­zöt­ti vi­szo­nyo­kat ke­re­sem: azt, hogy az alap­ér­té­kek, ame­lyek meg­ha­tá­roz­nak ben­nün­ket egy adott pil­la­nat­ban és ame­lyek­hez ma­gun­kat mér­jük, vagy ép­pen ami­ket ma­gunk­hoz mé­rünk, ho­gyan vál­toz­tak” – mond­ta Juron­ics Ta­más.
2007. augusztus 05.
A 22-es csap­dá­ja. Min­den­ki­nek is­me­rős. Ez­zel szem­be­sül­tem én is ezen a hé­ten, mert ne­kem nem elég a ta­nu­lás mel­lé az új­ság­írás, ne­kem min­den­kép­pen részt kell ven­nem va­la­mi­lyen szín­há­zi mun­ká­ban is.
2007. augusztus 04.
Bár a mér­kő­zés egyes sza­ka­sza­i­ban a szív­bajt hoz­ta szur­ko­ló­i­ra, a har­ma­dik és ne­gye­dik ne­gyed­ben – el­ső­sor­ban új­ra ag­res­­szív­vá vá­ló vé­de­ke­zé­sé­nek kö­szön­he­tő­en – fe­lül­ke­re­ke­dett a Za­la Vo­lá­non a Szeviép-Szeged (82–66), így a vá­rat­lan ide­gen­be­li ve­re­sé­ge el­le­né­re 2–1-es ösz­­sze­sí­tés­sel biz­to­sí­tot­ta he­lyét a baj­nok­ság leg­jobb négy csa­pa­ta kö­zött az el­múlt hét vé­gén.
Hangsúly
2007. augusztus 05.
Az egye­te­men jár­va-kel­ve sok­szor el­megy az em­ber tánc­ház­ba in­vi­tá­ló pla­ká­tok, ne­tán tánc­cso­port­ok év ele­ji to­bor­zó pla­kát­ja mel­lett. Ha el­sé­tá­lunk a Mil­len­ni­u­mi ká­vé­ház kö­ze­lé­ben, vagy be­té­ve­dünk a JATE Klub­ba egy-­e­gy kedd es­tén, meg­üt­he­ti a fü­lün­ket a nép­ze­ne, s akar­va-aka­rat­lan meg­érint­het ben­nün­ket egy kis táncházhangu­lat. De mi ez az egész? Mit kap­ha­tunk tő­le? És fő­leg mi min­dent ta­lá­lunk e té­ren Sze­ge­den? Er­re ke­res­sük a vá­laszt ös­­sze­ál­lí­tá­sunk­ban.
2007. október 17.