2024. március 29., péntek English version

Archívum  --  2007  --  8. szám - 2007. április 16.
8. szám - 2007. április 16.
Fókusz
Egyetemi élet
2007. október 17.
Április 2-4., illetve 4-6. között zajlottak az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Szegeden rendezett versenyei, a Kémiai és Vegyipari, valamint a Fizika, Földrajz, Matematika Szekciók.
2007. október 17.
Sokan az egyetemen csak megúszásra játszanak. Élvezik, hogy végre felszabadultak a családi fészek óvó-védő ölelése alól, és a bulihegyek közepette legkevésbé a tanulásra koncentrálnak. S nincs is ezzel semmi baj. Akik viszont ennél egy kicsit többre vágynak, azok jobb, ha számon tartják a Szegedi Társadalomtudományi Szakkollégium működését.
A műszaki jellegű képzések öszszehangolásáról, oktatók cseréjéről és a laborkapacitások közös hasznosításáról állapodtak meg a dél-alföldi felsőoktatási intézmények vezetői azon a kerekasztal-beszélgetésen, melyet húsvét után rendeztek a szegedi Mérnöki Karon.
2007. október 17.
Miért jó a rádió? Talán azért, mert közvetlen, emberi hangot hallasz, ami mögé te képzelheted oda a képet. Miért jó a helyi rádió? Talán azért, mert a saját mikrokörnyezetedet érintő, aktuális kérdésekre keresi a választ. És miért jó a helyi, közösségi rádió? Mert személyesen neked, hozzád szól.
2007. október 17.
Brit kutatók összevetve negyven-egynéhány évnyi marihuánafogyasztó és pszichotikus eredetű, akut megbetegedés összefüggésének adatait, ok-okozati kapcsolatokat fedeztek fel (megállapították például, hogy 25 ezer páciensnél nem alakult volna ki skizofrén elmekórtani állapot, ha nem használtak volna marihuánát).
OTDK
2007. október 18.
Kiválóan szerepeltek a Szegedi Tudományegyetem hallgatói az elmúlt két hétben a XXVIII. Országos Tudományos Diákköri Konferencián. A 16 szekció közül lapzártánkig 8 ért véget, ezek eredményeit foglaltuk össze.
Mindentudás Egyeteme
Mircea Eliade fémjelzi Magyarországon a vallások leíró vizsgálatának tudományát, a vallástudományt. Végigélte a 20. századot ez a román származású hatalmas szellem, aki tudományos munkásságát elsősorban Párizsban, majd Chicagóban fejtette ki.
Szent-Györgyi Albert legnagyobb tudományos felfedezései Szegeden születtek. Itt alapozta meg a legalapvetőbb sejtlégzési mechanizmus, a citrátkör felderítését, itt azonosította a C-vitamint, amit ő nevezett el aszkorbinsavnak, itt fedezte fel, szedte szét és rakta össze működőképesen az izom alapvető molekuláit.
Vita
Iskolapad
2007. október 18.
Állattenyésztő, régész, tűzoltó, divattervező: ezek sztárszakmáknak számítanak az óvodások és kisiskolások körében. Aztán felnövünk, és ez a józan világ valahogy rábír minket arra, hogy mégis brókernek, gazdasági informatikusnak, médiaszakembernek, menedzsernek jelentkezzünk.
Katedra
2007. október 18.
Bármilyen kitüntetésnél sokkal fontosabb visszacsatolás egy oktató számára, ha az OTDK-n sikeresen szerepel egy tanítványa – válaszolta néhány éve egy kérdésemre az egyik szegedi akadémikus. Hiszen éppen az a legvarázslatosabb az egyetemi képzésben, hogy az oktató nemcsak ad a  fiataloknak, építve tudásukat, hanem az ő tehetségük, érdeklődésük által legalább annyit kap; épül is. Ezt vallja B. Tóth Ágnes, a Régészeti Tanszék docense is.
Irodalom
Kultúra
2007. október 17.
Alighanem az 1956-os forradalom óta nem volt akkora tömeg az Auditórium Maximumban, mint március 28-án. Hiszen ha a csilláron nem is lógtak, a padok mindenesetre tényleg leszakadtak a Kertész Imre iránt érdeklodo hatalmas tömeg alatt. Magyarország Nobel-díjas írójával ugyanis Szörényi László beszélgetett a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának és Móra Ferenc Kollégiumának közös szervezésében.
2007. október 18.
Az Egyetemi Tavasz, az Őszi Kulturális Fesztivál kishúga negyedik alkalommal várja színes programokkal az egyetemi polgárokat és a szegedieket. Április 16-tól  május 10-ig szurkolhatunk focimeccsen, hallgathatunk komoly- és könnyűzenét, mehetünk színházba – amire csak kedvünk szottyan.
2007. október 18.
Czene Zoltán a lassan ötéves Szegedi Egyetemi Színház motorja. A társulat népszerűsége töretlen, amit most futó „Kell egy csapat” című darabjuk is bizonyít. Ám az egyetemi színjátszás nem egyszerű, különösen Szegeden, olyan elődök nyomában, mint Paál István, aki a hatvanas-hetvenes évek egyik legnagyobb amatőr-kísérletező színházi alakja volt.
2007. október 18.
Vártam már A Tricikli bemutatóját, hiszen amit eddig a Hetek csoportjától láttam, nem okozott csalódást.
2007. október 18.
Még december közepén, az enyhe tavaszi sugarakkal érkezett két garabonciás a Vadkerti térre, a 83-as busz fordulójába, hogy a hajdani Apostolok tanyája előtt varázsigéket kántálva megtartsák keresztelőjüket.
Sport
A játék története a legenda szerint egy csarnokban kezdődött, ahol felmosóként dolgozott a szülőatya, és a cigarettaszünetben a partvissal ütögetni kezdték kollégájával a szappant.
Jóga, fengsuj, harmónia a mozgásban: csupa divatos szó és kifejezés, amelyeket az orientális dolgok iránti fokozott figyelem lopott be a szótárunkba, sőt életvitelünkbe is. A keleti küzdősportok ugyancsak beleépültek a napjainkba, karate- vagy aikidóórák lassan már minden kisvárosban vehetők. A tajcsi azonban még nem nyert ekkora ismertséget felénk.
Riport
2007. október 18.
Kisvártatva autódudálásra kaptam fel a fejem, egy teljesen teletömött rendőrautó vezetője rázta felém a kezét, mintha azt kérdezné: mit csinálsz? Mit csinálnék? Megyek… az autópályán. Ha megáll, háromezer dinárt kellett volna fizetnem. Nem is váltottam pénzt.