2024. április 19., péntek English version

Archívum  --  2007  --  16. szám - 2007. november 26.
16. szám - 2007. november 26.
Fókusz
2007. november 26.
Tíz intézetre alapuló, új szervezeti struktúrát alakított ki a Juhász Gyula Pedagógusképző Kar. Galambos Gábor dékán a változások okáról és tartalmáról nyilatkozott a Szegedi Egyetemnek.
2007. november 26.
Egyetemi élet
Számos olyan ügy kapcsán, melyekben a hallgatói kötelezettségek súlyos és vétkes megszegésének alapos gyanúja merült föl, Badó Attila rektorhelyettes indítványára fegyelmi eljárást kezdeményezett Török Márk EHÖK-elnök ellen Szabó Gábor rektor. Az első fokon eljáró fegyelmi bizottság november 21-én tartotta első ülését, az ügyben e hét végére várható – feltehetően nem jogerős – döntés.
Tizennegyedik alkalommal szervezték meg a Szegedi Tudományegyetem egészségügyi képzéssel foglalkozó karai a Szent-Györgyi Napokat, amely az elmúlt évek során a régió jelentős posztgraduális továbbképzési rendezvényévé vált.
2007. november 27.
Az én tanulmányi előmenetelemet (legalábbis órafelvételeimet) igencsak komolyan egyengették a készséges és problémamegoldó tanszéki titkárnők, bár olykor már ráncolták homlokukat látásomra. Aki a Germán Filológiai Intézet ajtaján kopog, hasonlóan kedves mosolyú titkárnőtől kérhet segítséget. A nemrég Kanyó Zoltán irodalomelméleti díjjal kitüntetett – egyébként PhD-fokozattal bíró – Darabos Enikő ugyanis félállásban itt dolgozik.
Vita
Mindentudás Egyeteme
Hajdú Angéla a Szegedi Tudományegyetem kémia szakán végzett 2006-ban mint klinikai kémikus. Előadásából átfogó képet kaphattak a hallgatók a mágneses folyadékokról. Megtudtuk, hogyan alakultak ki, milyen alkalmazási területeik vannak, és hogy milyen alkalmazási területeik lesznek.
2007. november 27.
Farkas János (képünkön) a BME Szociológia és Kommunikáció tanszékének professor emeritusa Pörlekedő tudáselméletek címmel tartott előadást a szegedi Mindentudás Egyetemén november 21-én.
Iskolapad
2007. november 27.
Az Iskolapad rovatunkban bemutatott OTDK-győztesek sorát ezúttal egy ókortörténeti témával foglalkozó hallgatóval folytatjuk, aki maximális pontszámot kapott a 2007-es országos konferencián. Illés Imre Áron immár elsőéves PhD-hallgató az Ókortörténeti Tanszéken.
Katedra
Az ókortörténész mint szakma manapság valószínűleg nem a leggyakrabban választott foglalkozás – pedig lehetséges, hogy ha Székely Melinda próbálná felkelteni valakinek a kíváncsiságát a terület iránt, mindjárt nagyobb lenne az érdeklődés. A tanárnő olyan lelkesedéssel mesélt nekem diákjairól, tanárairól, témákról és szakterületéről, hogy a beszélgetés végére magam is úgy éreztem: ez minden bizonnyal a legizgalmasabb hivatások egyike.
Irodalom
1. fejezet
Melyből kiderül, hogy nagy bajban vagyok (részlet)
Kultúra
2007. november 27.
A Ladányi Andrea-Bal József-alkotópáros új darabját, a Szeretsz engem? című táncjátékot gyerekelőadásként, a gyerekbérlet részeként hirdetik. Nem vagyok azonban biztos benne, hogy ez az a darab, amely első látásra a színház rabjává teszi a kisiskolásokat, és legközelebb is elcsábítja majd őket egy táncjátékra.
2007. november 27.
Érdekes módon a városban úgy szerveződnek a programok, hogy egy-egy viszonylag „csendesebb” időszakban egyszer csak jön valamilyen üdítő esemény, amely kicsit kiragad az egysíkúságból. Ilyen volt Palya Bea és Szokolay Dongó Balázs koncertje is.
2007. november 27.
Rangos zenei eseménynek adott otthont Szeged és a Szegedi Tudományegyetem: az I. Nemzetközi Hárfaversenyt november 13. és 17. között rendezték meg a SZTE Aulájában. A három korcsoport számára meghirdetett versengés mellett a színvonalas kísérőkoncerteken a szélesebb közönség is megbizonyosodhatott arról, hogy a hárfa nem csak szép és különleges, de sokféle zene megszólaltatására is alkalmas élő hangszer.
2007. november 27.
Mint mindig, november 22-én is megtelt hallgatókkal a TIK, ám most a farmerek, bakancsok helyett nagyestélyik és nyakkendők vették át az uralmat. 1996 óta először rendezhették meg egyetemi helyszínen a gólyabált.
2007. november 27.
A szegedi Squash Club Szabadidőközpont 1993-ban három fallabdapályával nyitott meg, mára több mint másfél ezer négyzetméteren hat pálya és egy minden igényt kielégítő szabadidőközpont működik a Kenyérgyári úton. A központ a magyar fallabdaélet fellegvárává vált: évről évre nemzetközi versenyeket rendez, az itt működő Tisza SE utánpótlás- és felnőttjátékosai pedig a legszűkebb magyar élvonalba tartoznak.
A sportbúvárkodás az 1950-es évek elején rohamosan terjedt el Európa országaiban, köztük hazánkban is. A sportág elterjedésében nagy szerepe volt Jacques-Yves Cousteau találmányának, a sűrített levegős légzőkészüléknek, amely lehetővé teszi a hoszszabb idejű víz alatt tartózkodást, a víz alatti élet tanulmányozását és a sportot.
Riport
2007. november 27.
A hamleti kérdés – bármilyen meglepő – a Szegedi Jazz Napok második estéjén hangzott el a színpadon, a monológra Maceo Parker zenekara és konferansziéja épített egy csaknem húszperces számot.