2024. április 19., péntek English version

Archívum  --  2005  --  17. szám - 2005 október 17.
17. szám - 2005 október 17.
Felsőfok
Fókusz
2008. szeptember 02.
„Mindenképpen döntő fontosságú a kis- és középvállalkozások szerepe, hiszen az EU-hoz való csatlakozásunkkal a piac kibővült. Az uniós országok szabadon hozhatják termékeiket. A kisebb, helyi igények kielégítése céljából a kis- és közepes vállalatok rést tudnának találni ebben a rendszerben" – nyilatkozta a Szegedi Egyetemnek az SZTE Szegedi Élelmiszeripari Főiskolai Kar főigazgatója.
Kapcsolatok
A Tömörkény nem akar versenyistálló lenni. Művészet, közismeret és szakmai segítség – ezt nyújtja az iskola.
Katedra
2008. szeptember 03.
Nem múlik el úgy nap, hogy valamennyit ne zongorázzak. A szervezet testi-lelki-szellemi karbantartása elengedhetetlen: a napi hangszeres tevékenység kiegyensúlyozottabb idegállapotot jelent – mondta Kerek Ferenc főigazgató.
Egyetemi élet
2008. szeptember 02.
Október első hetében elkezdődtek a földmunkák az egyetem biológiai épületének szomszédságában. Másfél év alatt tíz biológia tanszéknek otthont adó, közel négy és fél ezer négyzetméteres komplexum épül itt a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program támogatásával.
2008. szeptember 02.
Rudas Lászlót, az Általános Orvostudományi Kar Általános Intenzívterápiás Részleg osztályvezető egyetemi tanárát nemrégiben a Magyar Resuscitatiós (azaz Újraélesztési) Társaság elnökévé választották. A professzorral egy vizitet követően, a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság kongresszusára való elutazása előtt beszélgettünk a „körintenzíven” új feladatáról, illetve az újraélesztés magyarországi helyzetéről.
Irodalom
A kisfa
Vezess haza...
Szobámban fekszem
Hogyan lettünk titkos kóddá
2008. szeptember 03.
Külföldön és hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvend a 4+1-es kispályás labdarúgás: a futsal. A cikkben röviden áttekintjük a sportág történetét és a hazai viszonyokat.
Riport
2008. szeptember 03.
Miféle programokkal lehet színesebbé tenni egy könyvtár éjjeli életét? A Könyvtári Éjszakán már a puszta részvétel is emlékezetes maradt.
Kultúra
2008. szeptember 03.
A hagyományos magyar-román muzsikákat játszó zenekar munkájuk elismeréseként, augusztus 20-án megkapta a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának miniszterétől a Népművészet Ifjú Mestere címet. A trió idén ünnepli ötéves fennállását, ezért hétfőn a Szegedi Tudományegyetem Aulájában tartják meg születésnapi koncertjüket. Ebből az alkalomból a zenekar két tagjával, Nagy Gáborral és Horváth Ádámmal beszélgettünk.
2008. szeptember 03.
A kommersz megzabálta a gondolatot, a kor retusálja az embert, megpróbáljuk eltüntetni a púpot az orrnyergünkről, a foltot a jellemünkről, de mi van akkor, ha a köldök alatt csak ott marad a háj, az életünkben a sikertelenség. Kezdünk megbolondulni, és szégyellünk minden hibát – Hargitai Iván rendező szerint ez a Reviczky egyik fontos kérdése.
2008. szeptember 03.
Kicsi koromban azt hittem, cigány vagyok. Kreol a bőröm, és sokan nem szerettek” – hallottam egy lánytól. És mondják, hogy a gyerekekre nem hatnak az értelmetlen sztereotípiák.
Mindentudás Egyeteme
2008. szeptember 03.
A Mindentudás Egyetemének múlt heti szegedi programja közgazdaságtannal volt kapcsolatos, és ahogy az ME-re mindig is jellemző volt, most sem csak az adott témában jártas hallgatók vettek részt az előadáson – bőven akadtak érdeklődők más karokról is. Ennek oka talán az is, hogy a téma mindnyájunkat érint; egyébiránt jó is, ha tisztában vagyunk az egyetem, Szeged vagy az egész régiónk gazdasági helyzetével.
Hangsúly
2008. szeptember 03.
Az ’56-os forradalom kialakulásában vitathatatlan fontossága volt városunk egyetemi hallgatóságának és több professzorának is. Az ekkor megalakult szegedi MEFESZ nemcsak az egyetemi élet visszásságai ellen lépett fel, de hangot adott a nemzet régóta suttogni sem mert vágyainak is.