2024. április 20., szombat English version

Archívum  --  2005  --  10. szám - 2005 május 9.
10. szám - 2005 május 9.
Fókusz
Ahol a közös célokat nem lehet elérni, ott az egyénieket sem könnyű megvalósítani- vallja Szabó Imre, a jogi kar dékánja, akinek júniusban lejáró mandátumát tavasszal hosszabbította meg a kari tanács. Az alábbi interjúban terveiről, a joghallgatók lehetőségeiről, és az oktatási és vizsgarendszer hiányosságairól beszélgettünk.
Egyetemi élet
Már a villamosról leszállva hallani lehetett, hogy nem egy szokványos oktatási nap folyt április 27-én, szerdán a Juhász Gyula Tanárképző Főiskola Topolya sori épületében. Nem csoda, ugyanis a sportcsarnok és a mellette található futballpálya adott otthont a Trapp-napnak, amely ezúttal már a tizennyolcadik volt a sorban.
2008. augusztus 11.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil szervezet képviselői április 27-én előadást tartottak a jogi karon. A Szegedi Társadalomtudományi Szakkollégium és a Jogklinika által szervezett rendezvényen Dénes Balázs elnök, Csernus Eszter HIV/AIDS- és betegjogi programvezetőm, valamint Sárosi Péter drogpolitikai programvezető beszélgetett a főként jogászokból álló érdeklődőkkel.
2008. augusztus 11.
Az SZTE dolgozói nemrégiben választották meg a Közalkalmazotti Tanács (KT) új tagjait. A tizenhárom tagú testület elnöke Ágoston Zsuzsanna (ÁOK) lett, elnökhelyettesei: Kokas Károly és Majsa József. Az új KT elnök, az egészségügyi dolgozók tavalyi sztrájkja kapcsán ismertté vált egyetemi tanársegéd harcos érdekvédelmet ígér.
Felsőfok
2008. október 08.
Hosszú előkészületek, viták, már-már szülői sztrájk után pénteken a kéttannyelvű és a nemzetiségi gimnáziumokban elkezdődött az ország történetének első kétszintű érettségije. 116 ezer diák jelentkezett a vizsgákra, közülük 90 ezren végeznek ebben az évben, 12 ezren szépíteni szeretnének korábbi eredményükön, a többiek pedig azon diákok közé tartoznak, akik előrehozott vizsgát szeretnének tenni valamelyik nyelvből.
Hangsúly
2008. augusztus 11.
A legtöbbünk számára valamiért teljesen természetesnek tűnik, hogy csak aztán vállalunk gyereket, ha már befejeztük az egyetemet – kis lépésekben a cél felé. Annyira azonban mégsem csodálkozunk, ha egyik-másik csoporttársunkról kiderül, hogy anyuka vagy apuka, mert a régi általános iskolás osztálytársak között is egyre többen vannak a szülők. Mostani Hangsúly rovatunkban azt vizsgáljuk, mik lehetnek annak az okai, hogy kevés az egyetemista szülő, mitől félünk joggal vagy szorongunk ok nélkül.
Irodalom
Ez majd hogy' hangzik?
Szeret, nem szeret
Monitor
2008. augusztus 11.
Kétségtelen, az emberiség rabja egy alig két évtizede ismert apró készüléknek, amit egyszerűen csak mobilnak nevezünk. Használata manapság már nincs korhoz, élethelyzethez, beosztáshoz kötve, életünket talán már el se tudnánk képzelni nélküle.
Katedra
2008. október 09.
Meszlényi László, a szegedi konzervatórium oboa- és zenetörténettanára azon kevés tanáregyéniségek egyike, aki már puszta kisugárzásával, hitével meg tudja szerettetni az általa okított tantárgyat – akkor is, ha az esetleg nem áll olyan közel a hallgató szívéhez.
Riport
2008. október 09.
2008. augusztus 11.
Rutinos játékossal erősítette meg keretét az idény előtt a Szeged Beton VE férfi vízilabdacsapata, amely Tóth László személyében igazi klasszis centert szerződtetett. A kiváló pólós Szentesen kezdte pályafutását, majd számos siker elérését követően tért vissza megyénkbe.
Ajánló
2008. augusztus 11.
„Mi lenne, ha a rendszerváltást egyetlen nő okozná, ha minden körülötte forogna?” – tette fel a kérdést új musical operájával, a Laurával Bereményi Géza, a zalaegerszegi színház művészeti vezetője. Az író, drámaíró, dalszövegíró, dramaturg és filmrendezővel a darabról, a rendszerváltásról, a megfigyeltségről és a szabadságról beszélgettünk.
Kultúra
Filmek és jazz – csábító kombináció. Főleg, ha sikerül megtalálni a vetítést is és a koncerteket is. És ha beengednek. Ennek neve Mediawave 2005, Győr.
2008. augusztus 11.
Már az óvodában megtanultam mindent, amit tudni érdemes - Nandu, Haragosi, Pató Pál úr, később pedig Párisban járt az ősz, Tudod, hogy nincs bocsánat, Jó tanítás balladája a rossz életűeknek. Versek, amelyeknek nem csak a szövege, de a dallama is a részünk lett, a Kalákának hála. Gryllus Dániellel a versek és a zene jelentőségéről beszélgettünk.